Gdy wybieramy korekcyjne okulary Jaguar, to najczęściej sugerujemy się walorami estetycznymi. Dobór oprawki do kształtu twarzy, kolorystyka oraz ciężar to kolejne ważne aspekty. Niestety wiele osób o nich zapomina. Musimy wychodzić z założenia, że okulary korekcyjne nie są już tylko rekwizytem, który podnosi jakość życia osób z wadami wzroku. Okulary tego typu umożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Do tego jest to bardzo modny gadżet. Jeśli okulary dobierzemy w sposób odpowiedni, to staną się one naszym ulubionym atrybutem. Co więcej, ich obecność nie będzie wcale uciążliwa.
To jest niełatwe zadanie
Wybór korekcyjnych okularów nie jest obecnie zbyt łatwym zadaniem Technologiczny postęp, który się dokonał w tej dziedzinie w ciągu ostatnich lat, poszerzył znacznie cały wachlarz możliwości, które stoją przed klientami. Do wyboru mamy nie tylko obecnie oprawki z przeróżnych materiałów, o wielu kolorach oraz kształtach, ale także kilka rodzajów szkieł okularowych i ich udoskonalenia liczne pod postacią powłok specjalistycznych, które są nakładane na soczewkę. Wszelkie wątpliwości rozwiać może rozmowa z optometrystą, który jest zatrudniany w salonie optycznym. Praktyka jednak pokazuje, że ne o wszystko podczas krótkiej wizyty jesteśmy w stanie zapytać.
Na pewno okularów nie powinno się wybierać na oko. Nie możemy się jedynie kierować estetykę. Oprawki nie tylko muszą pasować do kształtu naszej twarzy, ale także muszą mieć odpowiednią wagę, wielkość i przyczepność. Najlepsze widzenie zapewnią nam oprawki, których część górna znajduje się poniżej brwi, lecz powyżej powieki górnej oka. Polecamy także oprawki, które są niewiele szersze od twarzy użytkownika. Pozwala nam to patrzeć w sposób idealny przez sam środek soczewek. Kolejny bardzo ważny element to odpowiedni mostek oprawek. Jest to punkt podstawowy styku okularów z naszą twarzą. Zarówno mostek, jak i noski powinny mieć budowę antypoślizgową oraz przylegać do nosa taką dużą powierzchnią, jak to jest możliwe. W innym razie będą się nam zsuwać nieoczekiwanie z nosa, narażając się na uszkodzenie i przeszkadzając. Ta cecha wymaga sprawdzenia w przypadku plastikowych oprawek, których noski nie są osobno doczepione i nie mogą być przez optometrystę modelowane.
Na końcu koniecznie przyjrzyjmy się zausznikom. Należy je dopasować tak, aby na skroniach nie odczuwało się nacisku. Zauszniki dobrane dobrze wyczuwa się za uchem i jest to znak, że cały ciężar oprawek nie opiera się na naszym nosie. Ucisk nieprzyjemny jest jednak wręcz niedopuszczalny i prowadzić może do bardzo dużego dyskomfortu.