Wybierz odpowiednie soczewki. Upewnij się, że Twoje soczewki zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV. W przypadku sportu istnieją zalecenia dotyczące wyboru koloru soczewek. Ponadto zalecane są soczewki wykonane z materiałów odpornych na uderzenia (np. poliwęglan), aby zapewnić większe bezpieczeństwo. Okulary Solano męskie przeciwsłoneczne chronią przed światłem widzialnym i niewidzialnym, przede wszystkim przed promieniami ultrafioletowymi, które powodują różne choroby oczu: ślepotę śnieżną, zaćmę i inne. Eksperci zalecają stosowanie okularów, które filtrują 99-100% światła UV do 400 nm. Okulary te są oznaczone UV 400. Dużo bardziej powszechne są okulary UV 380, które filtrują tylko 95% promieniowania ultrafioletowego. Okulary przeciwsłoneczne są szczególnie potrzebne dzieciom, ponieważ ich delikatne soczewki otrzymują więcej promieniowania ultrafioletowego niż dorośli.

Sprawdzamy okulary przeciwsłoneczne

Aby sprawdzić, czy okulary są dobrze zabezpieczone, należy je zmierzyć u producenta lub na specjalnym sprzęcie optycznym

Aby sprawdzić, czy okulary są dobrze zabezpieczone, należy je zmierzyć u producenta lub na specjalnym sprzęcie optycznym. Na przykład producenci często umieszczają na swoich okularach standardowe oceny ochrony przed promieniowaniem UV.

Jedynym sposobem bezpośredniego sprawdzenia ochrony jest użycie dopasowania. Im mocniej soczewki okularów przylegają do twarzy (ale nie za ciasno, aby rzęsy nie dotykały soczewek), tym mniej światła przepuszczają na brzegach.

Nie można zobaczyć ochrony samych soczewek. Jednocześnie ciemne soczewki nie zawsze lepiej filtrują światło ultrafioletowe niż jasne. Zdarza się nawet odwrotnie – źrenice rozszerzają się silniej od ciemnych soczewek niż od jasnych, a do oczu dostaje się więcej promieniowania ultrafioletowego. Ale w przypadku zwykłego światła widzialnego ciemne soczewki filtrują lepiej niż jasne soczewki.

Ochrona przed promieniowaniem UV jest również niezależna od koloru soczewki. Ale po ich kolorze można stwierdzić, czy filtrują niebieskie światło. Na przykład niebieskie i zielone soczewki nie filtrują niebieskiego światła, podczas gdy żółte i brązowe soczewki filtrują zbyt mocno, co prowadzi do zniekształcenia kolorów i może być niebezpieczne podczas jazdy.

Komfort noszenia jest kluczowy

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, musisz upewnić się, że „pasują” wygodnie na Twojej twarzy

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, musisz upewnić się, że „pasują” wygodnie na Twojej twarzy. Skorzystaj z tych wskazówek: Wybierz oprawki pasujące do szerokości Twojej twarzy. Krawędzie oprawek powinny nieco wystawać poza granice twarzy. Sprawdź położenie nosków, czy czujesz się komfortowo. Czy pewnie mocują okulary, czy naciskają na nos? W okularach przechyl głowę, obróć ją w lewo i prawo. Jeśli okulary zostaną prawidłowo dobrane, pozostaną na swoim miejscu.